19
RCMultiple Choice

Cumulative Exam — Cumulative exam

Question 19 • EHS Content Recovery - Probability and Statistics - Part D

Twenty-four pairs of adult brothers and sisters were sampled at random from a population. The difference in heights, recorded in inches (brother’s height minus sister’s height), was calculated for each pair. The 95% confidence interval for the mean difference in heights for all brother-and-sister pairs in this population was (–0.76, 4.34). What is the margin of error for the confidence interval?

Answer
A
StartFraction 4.34 minus 0.76 Over 2 EndFraction = 1.79
Option A
B
StartFraction 4.34 minus (negative 0.76) Over 2 EndFraction = 2.55
Option B
C
4.34 – 0.76 = 3.58
D
4.34 – (–0.76) = 5.10
Previous
Next