10
RCMultiple Choice

Cumulative Exam — Cumulative exam

Question 10 • AZ-Algebra 2A (MA301)

A boat has a speed of 15 mph in calm water. It takes the boat 3 hours to travel upstream but only 2 hours to travel the same distance downstream. Which equation can be used to find c, the speed of the current in miles per hour?

Answer
A
3(15 – c) = 2(15 + c)
B
2(15 – c) = 3(15 + c)
C
15 – c = 15 + c
D
15 – 3c = 15 + 2c
Previous
Next
A boat has a speed of 15 mph in calm water. It…