Question 3 • Probability and Statistics with Applications Honors Sem-2-FL-1210300 (2024-2025)
On average, a person’s body temperature should be approximately 98.6°F. A doctor would like to test the hypotheses versus where μ = the true mean body temperature of all adults. A 99% confidence interval based upon a random sample of 100 adults is (97.5, 99.2). Using the interval, can the researcher reject the null hypothesis?
Answer
A
Yes, the null hypothesis can be rejected at the significance level α = 0.01, because 98.6 is contained in the 99% confidence interval.
B
Yes, the null hypothesis can be rejected at the significance level α = 0.005, because 98.6 is contained in the 99% confidence interval.
C
No, the null hypothesis cannot be rejected at the significance level α = 0.01, because 98.6 is contained in the 99% confidence interval.
D
No, the null hypothesis cannot be rejected at the significance level α = 0.005, because 98.6 is contained in the 99% confidence interval.