1
AssignmentMultiple Choice

Simulations

Question 1 • Probability and Statistics with Applications Honors Sem-2-FL-1210300 (2024-2025)

At a large university, 15% of students are left-handed. A psychology professor selects a random sample of 10 students and records L = the number of left-handed students in the sample.Describe the assignment of digits to the outcomes being left-handed and being right-handed:

Answer
A
left-handed = 1–15, right-handed = 16–100
B
left-handed = 1–5, right-handed = 6–0
C
left-handed = evens, right-handed = odds
D
left-handed = 00–14, right-handed = 15–99
Next