Question 19 • EHS Content Recovery - Probability and Statistics - Part C
The proportion of all high school students who watch national news is p = 0.47. A random sample of 50 high school students is selected. Which of the following is the mean of the sampling distribution of ?
Answer
A
Mu Subscript p hat = p = 0.47
B
Mu Subscript p hat = n p = 50 (0.47) = 23.5
C
Mu Subscript p hat = 1 minus p = 1 minus 0.47 =0.53
D
Mu Subscript p hat = n (1 minus p) = 50 (1 minus 0.47) = 26.5